بارگذاری...
Empty cart

هیچ محصولی در سبدخرید نیست.

پمپ کمکی پکیج چیست؟

پمپ کمکی یا دوم پکیج در شرایطی به کار می‌آید که پمپ اصلی نتواند بر افت فشار مدار لوله‌کشی غلبه کند. این قطعه با نام پمپ کمکی گردش آب نیز شناخته می‌شود.

نصب پمپ کمکی

نظر متخصص

نکات کلیدی

پمپ کمکی به رفع افت فشار کمک می‌کند و حجم دبی را افزایش می‌دهد. پکیج تک مبدله و دو مبدله شرایط نصب متفاوتی دارد.

نکاتی که نیاز است رعایت شود تا به بازده مورد نیاز پکیج دست یافت شامل موارد زیر است:

  • پمپ کمکی باید با پمپ اصلی خود پکیج هم مشخصات باشد.
  • هد (غلبه بر افت فشار دستگاه) و دبی خروجی پمپ کمکی برای پکیج باید با قطعه اصلی یکی باشد.

نصب پمپ کمکی

پمپ کمکی به رفع افت فشار زیاد موجود در مدار کمک می‌کند. لازم به ذکر است که با نصب دو پمپ به صورت موازی می‌توان حجم آبدهی یا دبی را افزایش داد و با نصب پشت سرهم آن‌ها غلبه بر افت فشار مدار (هد) افزایش می‌یابد.

با این که پمپ‌های ساخته شده برای مدار شوفاژ قادرند با آبگرم کار کنند اما بهتر است جهت افزایش آن‌ها را در مدار برگشت که دمای کمتری دارد، نصب نمود. البته نصب این قطعه در قسمتی از مدار که افت فشار باعث عدم گرم شدن آن می‌گردد می‌تواند تاثیر بیشتری داشته باشد به‌طور مثال اگر دو یا چند رادیاتور در طبقه بالا و یا با فاصله زیاد از بقیه قرار داشته و خوب گرم نمی‌شوند بهتر است پمپ روی کلکتور جداگانه ای که آن‌ها را تغذیه می کند، نصب گردد.

هنگام اضافه کردن این قطعه دوم به پکیج، در صورت وجود موتور شیر سه طرفه ۱۲ ولت باید از رله استفاده شود. به این صورت که بوبین رله به قسمت زمستانه موتور شیر سه طرفه وصل شده و برق پمپ به همراه یک فیوز از رله عبور داده شود. ضمنا نصب پمپ سیرکولاتور نیز می‌تواند به بهبود عملکرد پکیج کمک کند.

توصیه متخصصان برای نصب پمپ کمکی پکیج

باید توجه کرد تا هوزینگی که پشت پمپ کمکی نصب می‌شود و باعث می‌شود آب برگشتی سرد شده از رادیاتورها، به مبدل بازگردد باید از جنس فلزی و ۱۸۰ درجه باشد. این شرایطی که در مورد هوزینگ به آن اشاره شد، باعث نصب آسان آن به پمپ دوم می‌شود.

تک مبدله و دو مبدله بودن پکیج مهم است. پمپ اصلی در پکیج تک مبدل با برق تامینی ۲۲۰ ولت متناوب، فقط در حالت گرمایش روشن است پس به‌راحتی می توان به پمپ کمکی سیم کشی انجام داد. در نتیجه زمانی که قطعه اصلی روشن می‌شود، پمپ دوم هم به کار می‌افتد. پکیج دو مبدله در دو حالت گرمایش و آب گرم مصرفی روشن می‌شود پس از روش قبلی نمی‌توان برای نصب پمپ کمکی بهره گرفت. در نتیجه از موتور برقی شیر سه‌طرفه ۲۲۰ ولت متناوب برای حل مشکل استفاده می‌شود.

دیدگاهتان را بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. قسمتهای مورد نیاز علامت گذاری شده اند *

بالا
×