بارگذاری...
Empty cart

هیچ محصولی در سبدخرید نیست.

طریقه روشن کردن شوفاژ

اگر در منزل خود به عنوان وسایل گرمایشی از شوفاژ استفاده می کنید، حتما می‌دانید که این پکیج ها نیاز به راه اندازه دارند. به طور کلی سیستم گرمایشی پکیج، کمی با سیستم های دیگر متفاوت بوده است. برای مثال: در شوفاژ یا رادیاتورها، گردش آب در آن سبب بالا رفتن دمای محیط می شود. حال عده ی زیادی هستند که نمی دانند دقیقا چگونه باید شوفاژ را روشن کنند یا به دنبال جواب سؤال؛ طریقه روشن کردن شوفاژ چگونه است؟ می گردند.

نکات مهم قبل از روشن کردن شوفاژ

ابتدای هر چیز باید شوفاژ را راه‌اندازی کرده و سپس طریقه روشن کردن شوفاژ را بپرسید. توصیه ما این است که ابتدا نکاتی که قرار است گفته شود را به شدت توجه کرده و بررسی کنید تا از سلامتی شوفاژ و باز بودن مسیرها مطلع شوید.

• در ابتدای هر چیز شما باید پیش از روشن کردن شوفاژ، به هواگیری آن بپردازید تا از سلامتی لوله ها نیز اطمینان حاصل نمایید. دقت داشته باشید که هواگیری شوفاژ باید با دقت و اصولی انجام شود. برای آموزش نحوه هواگیری و طریقه روشن کردن شوفاژ نیز می توانید با مشاوران ما تماس حاصل نمایید.

• پس از هواگیری، حال به سراغ بررسی لوله های شوفاژ می رویم تا از سلامتی لوله ها اطمینان حاصل نماییم. اگر لوله ها دچار نشتی شده باشند، در این صورت باید به تعمیر یا تعویض آن ها بپردازید. در غیر این صورت در آینده امکان ترکیدگی لوله نیز وجود خواهد داشت.

• در آخر باید از سلامتی شیرهای ورودی و خروجی اطمینان حاصل نمایید. توجه داشته باشید که بهتر است، پیچ های ورودی و خروجی را باز و بسته کنید تا از سلامتی آن ها مطمئن شوید. برخی از این پیچ های ورودی امکان دارند بر اثر گذر زمان، دچار زنگ زدگی شده باشند و باید تعویض شوند.

حال که تمامی لوله ها و ورودی ها را بررسی کردید، باید به سراغ آموزش روشن کردن شوفاژ برویم. در ادامه به ۷ مرحله اصلی راه‌اندازی شوفاژ می پردازیم تا شما بتوانید به بهترین شکل و در سریع ترین حالت ممکن با طریقه روشن کردن شوفاژ اشنا شده و کارخود را انجام دهید.

پیشنهاد ما به شما  تعمیر (موتور) دینام کولر + آموزش نحوه تعمیر این قطعات
 

۱. شما باید ابتدای کار شیرهای ورودی و خروجی را با دقت زیاد باز کنید. یک نکته بسیار مهم در این رابطه این است که شیر بالایی شوفاژ، برای ورود آب است و باز کردن آن به معنای روشن کردن پکیج می باشد. شیر پایینی نیز برای خروج آب سرده بوده و باید برعکس عقربه های ساعت چرخیده شوند.

۲. توجه داشته باشید که شکل شیرهای شوفاژهای جدید با شوفاژ های قدیمی کاملا متفاوت می باشد.

۳. در این مرحله باید فشار پکیج را بررسی کنید.

۴. سپس باید ترموستات پکیج را بررسی کنید و در صورت مشاهده عدد صفر، آن را بر روی ماکزیمم قرار دهید. عدد صفر نشان دهنده حالت تابستانه می باشد.

۵. برای روشن کردن شوفاژ، باید شیر گاز ورودی پکیج را باز کنید.

۶. در این مرحله پکیج روشن شده و با توجه به نوع و مدل شوفاژ چراغ هایش رنگی می شود. این چراغ ها بیشتر به رنگ نارنجی بوده و نشان دهنده تشکیل شعله می باشد.

۷. در مرحله آخر چراغ های این پکیج باید به رنگ سبز در بیاید. این رنگ به معنای دمای تنظیم شده پکیج است.

در اخر باید گفت تا حدودی نحوه روشن کردن شوفاژ بوتان یا طریقه روشن کردن شوفاژ ایران رادیاتور یکسان بوده است و شما را به دردسر نمی اندازد. تنها تفاوتی که امکان دارد در پکیج ها مشاهده شود، طریقه باز کردن شیرهای ورودی و خروجی است که شما می توانید از کارشناسان آن را آموزش ببینید.

شیر شوفاژ به کدام سمت باز می شود؟

 آموزش روشن کردن شوفاژ

یکی از متداول ترین سوالاتی که افراد از ما می پرسند، نحوه باز کردن شیر شوفاژ است. معمولا در پکیج های جدید شیرها با مدل های قدیمی کاملا متفاوت بوده اند. شیرهای ترموستاتیک می توانند به پکیج برای جلوگیری از یخ زدگی کمک کنند.
شما بعد از اشنایی با مراحل طریقه روشن کردن شوفاژ، حال باید به سراغ باز کردن شیرهای ورودی بروید. حتی شما با باز کردن شیرهای ترموستاتیک می توانید شوفاژ را در حالت ضد یخ قرار دهید. شما برای باز کردن این شیرها و قرار دادن آن ها در این وضعیت، باید آن ها را در وضعیت میانی ۰ و ۱ فعال کنید تا از یخ زدگی شوفاژ و لوله ها جلوگیری کنند.

شیرهای ورودی در بالای رادیاتور نصب شده و از نوع سوپاپ دار هستند. ناگفته نماند که این نوع شیرها در هر شوفاژ با هر مدل متفاوت بوده و نمی توان مدل دقیقی از آن را مثال زد. شما می توانید با دفترچه راهنما از وجود این شیرها و طریقه روشن کردن شوفاژ مطلع شوید.
در رادیاتورهایی که با بخار آب کار می کنند، شما باید در بالای لوله رادیاتور به دنبال این شیر بگردید. معمولا ظاهر آن ها کوچک و کلاهدار بوده است. البته شیر ورودی پایین رادیاتور را نباید با شیر ورودی بالا اشتباه گرفت، شیر ورودی پایین برای میزان جریان گشت آب داخل رادیاتور می باشد.

طریقه روشن کردن شوفاژ و تنظیم رادیاتور

 آموزش اصولی روشن کردن شوفاژ

در این قسمت باید شما با تنظیم کردن رادیاتور و طریقه روشن کردن شوفاز اشنا شوید. در غیر این صورت به مشکلات زیادی برخورد خواهید کرد. البته تنظیم رادیاتور کار سختی نیست و شما باید از یک فرد کارشناس نیز کمک بگیرید. بعد از اینکه با نحوه راه‌اندازی رادیاتور شوفاژ آشنا شدید، حال باید به جزئیات بپردازیم.

بالانس کردن رادیاتور شوفاژ همان تنظیم کردن شیرهای رفت و برگشت رادیاتور است. این کار باعث می شود تا انرژی گرمایی سریع و مفیدی را دریافت کنید. در برخی موارد متوجه می شوید که رادیاتور به اندازه دلخواه گرم نبوده یا اینکه قسمتی از بدنه شوفاژ و رادیاتور سرد است.
شاید برایتان سؤال شود که چرا رادیاتور گرم نمی شود؟ برای رسیدن به جواب این سؤال بهتر است کمی صبر کرده و عجولانه رفتار نکنید. البته ناگفته نماند که یکی از دلایل مهم گرم نشدن رادیاتور، بالانس نبودن شوفاژ است. شما برای طریقه روشن کردن پکیج، ابتدا باید با سه عدد شیر مهم رادیاتور آشنا شود:

• شیرهای ورودی برای خارج کردن هوای داخل سیستم (هواگیری)

• شیرهای ورودی ترموستاتیک یا سوپاپ دارد (تنظیم آب ورودی به لوله ها و دما)

• شیر پایین رادیاتور (شیر برگشت)

دلیل گرم نشدن انواع رادیاتور

 

در قسمت بالا به این نکته اشاره کردیم که در برخی موارد به دلیل تنظیم نبودن یا بالانس نبودن شوفاژ، شوفاژ گرم نمی شود. حال باید چه کرد؟ گرم نشدن شوفاژ بیشتر وقت ها به دلیل رسوب گرفتن یا سوراخ بودن لوله ها است. البته ناگفته نماند که هواگیری نادرست نیز در گرم نشدن انواع رادیاتور کم اثر نیست.
شما نباید تنها به دنبال روش روشن کردن شوفاژ، باشید. در عوض شما باید به دنبال صحیح ترین نحوه روشن کردن شوفاژ بگردید. در غیر این صورت مشکلات گوناگونی به وجود خواهد آمد. در صورتی که مطمئن هستید که طریقه روشن کردن شوفاژ را به درسته انجام دادید، باید علت گرم نشدن را جستجو کنید.
گرم نشدن شوفاژ بیشتر به دلیل ایراد و مشکلات در مبدل های حرارتی، شعله پکیج یا ترموستات آن می باشد. توجه کنید که اگر شیرهای آب گرم است اما شوفاژ هنوز سرد می باشد، مشکل از پکیج نیست و باید شوفاژ را بررسی کنید.

نکات بسیار مهم در طریقه روشن کردن شوفاژ

 روشن کردن شوفاژ مرحله به مرحله

یک سری نکات بسیار مهم در خصوص افزایش بازدهی رادیاتور وجود دارد که باید به آن ها بسیار توجه کرد. این نکات عبارتند از:

• عایق کاری دیوار پشت رادیاتور:

بیشتر حرارت شوفاژ به دلیل عایق نبودن دیوارهای ساختمان هدر می رود. بنابراین باید با کمک لایه های عایق یا خرید فوم و عایق های الاستومری، تا حدودی از این مشکل جلوگیری کنیم.

• نصب شیر ترموستاتیک رادیاتور:

همانطور که در طریقه روشن کردن شوفاژ به آن اشاره کردیم، شیرهای ترموستاتیک رادیاتور از هدر رفتن انرژی و یخ زدگی جلوگیری می کنند.

• انتخاب رادیاتور متناسب با ساختمان:

یکی از مهم ترین نکات، جهت بالا بردن راندمان شوفاژ، انتخاب رادیاتور مناسب است. شما باید رادیاتور را با توجه به عوامل مختلفی مثل متراژ ساختمان، نحوه چیدمان وسایل، تعداد ساکنین و مواد به کار رفته ساختمان انتخاب کنید.

• نصب رادیاتور اضافی برای فضاهای بزرگتر:

در بسیاری مواقع شما رادیاتور نامناسبی برای فضای خانه خریداری کردید. این رادیاتور در یک اتاق جوابگو نخواهد بود و شما باید دوباره یک مدل دیگر خریداری کنید. البته در این شرایط می توانید تعداد پره های رادیاتور را اضافه کنید یا یک عدد رادیاتور دیگر خریداری کنید.

 

برای روشن کردن رادیاتور از چه فردی باید کمک بگیریم؟

شما برای رسیدن به آموزش طریقه روشن کردن شوفاژ، بر روی این مقاله کلیک کردید. اما به طور کلی باید به شما گوشزد کنیم تا بهتر است این کار را به دست فردی ماهر بسپارید. در این مواقع کافی است تا شما کاری اشتباه انجام دهید، در این صورت مشکلات زیادی پیش می آید.
برای مثال: اگر شما راه‌اندازی یا هواگیری پکیج را به درستی انجام ندهید، مشکلات زیادی برای رادیاتور مثل گرم نشدن یا رسوب گیری آن پیش می اید. تعویض رادیاتور کار راحتی نبوده و باید برای جلوگیری از خرابی آن کارهایی را انجام دهید.

 

نظر متخصص

شما برای رسیدن به آموزش طریقه روشن کردن شوفاژ، بر روی این مقاله کلیک کردید. اما به طور کلی باید به شما گوشزد کنیم تا بهتر است این کار را به دست فردی ماهر بسپارید. در این مواقع کافی است تا شما کاری اشتباه انجام دهید، در این صورت مشکلات زیادی پیش می آید.
برای مثال: اگر شما راه‌اندازی یا هواگیری پکیج را به درستی انجام ندهید، مشکلات زیادی برای رادیاتور مثل گرم نشدن یا رسوب گیری آن پیش می اید. تعویض رادیاتور کار راحتی نبوده و باید برای جلوگیری از خرابی آن کارهایی را انجام دهید.

طریقه روشن کردن شوفاژ هر مدل و برند با یکدگیر متفاوت بوده و نمی توان از یک راه استفاده کرد. شما باید از دفترچه راهنمای هر محصول کمک بگیرید تا بتوانید به راحتی و با خیالی آسوده آن را راه‌اندازی کنید. در این قسمت قصد داریم به شما گوشزد کنیم که این کار را به دست فردی با تجربه و ماهر بسپارید.
هاوین گرما،به شما کمک می کند تا به صورت کاملا رایگان از مشاوران ما مشورت گرفته و از کارشناسان کمک بگیرید. کافی است تا تلفن را برداشته و به صورت کاملا رایگان با ما تماس حاصل نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. قسمتهای مورد نیاز علامت گذاری شده اند *

بالا
×